Jedną z ciekawszych Exakt z mojej kolekcji jest model Varex o bardzo dziwnej specyfikacji. Ma niższy numer seryjny niż opisana wcześniej Kine II oraz identyczny mechanizm naciągu migawki z licznikiem zdjęć. Wyposażona jest w Tessara o numerze również niższym niż wspomniana wcześniej Kine II. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Mechanizm samowyzwalacza pasuje do Varexa VX, szyld wyglądem przypomina pierwszą wersję Varexa, natomiast na ściance przedniej znajdują się trzy koncentryczne gniazda synchronizacji lamp błyskowych, tak jak w Varexie IIa. Również tor przesuwu filmu jest integralną częścią korpusu, tak jak w innych Varexach. Według Pawła Fili i Jerzego Szajty jest to model przejściowy z 1956 roku, przed wprowadzeniem Varexa IIa (stąd trzy nowe gniazda synchronizacji lampy błyskowej). Różne są przypuszczenia dotyczące tak niskiej numeracji - wykorzystanie numerów "rezerwowych", lub też modyfikacje starszych aparatów do nowej wersji. Ja sądzę, że obie wersje są słuszne, ponieważ z jednej strony rozrzut numeracji jest bardzo duży (według źródeł od 640000 do 820000, co może sugerować numery rezerwowe), z drugiej jednak strony nie sądzę, żeby w fabrycznie nowych aparatach stosowano obiektywy sprzed 1949 roku (a taki jest w mojej Exakcie, co świadczy o możliwości wysyłki korpusu do modernizacji i pozostawieniu starego obiektywu).
piątek, 31 stycznia 2014
poniedziałek, 27 stycznia 2014
środa, 22 stycznia 2014
Epoka lodowcowa - część 1.
Marznący deszcz, padający przez całą noc, to zmora wszystkich. Śliskie chodniki, zamarznięte samochody z grubą warstwą lodu na szybach, szklanka na jezdni to tylko niektóre z efektów tych opadów. Oczywiście, jak zwykle, zima zaskoczyła wszystkich w drugiej połowie stycznia. Ale gdy już złość przejdzie, to warto rozejrzeć się wokół siebie. Mróz wyrzeźbił bardzo ciekawe twory na gałązkach, liściach i innych obiektach.
poniedziałek, 20 stycznia 2014
Exakta Varex VX - nr seryjny: 801412
Exakta Varex VX produkowana była w latach 1951-1956. Jak wszystkie Varexy posiadała możliwość wymiany układów celowniczych. Można było wybrać pomiędzy pryzmatem pentagonalnym lub kominkiem. Oprócz tego zmianie uległ tor przesuwu filmu (w Kine Exakcie i Kine Exakcie II był on dokręcany do korpusu, tutaj natomiast stanowi jego integralną część), dodano okienko z mechanizmem umożliwiającym kontrolę prawidłowości przesuwu filmu, a także zmieniono gniazda synchronizacji lampy błyskowej (różne w zależności od roku produkcji). Mój egzemplarz pochodzi z 1955 roku, czyli końcówka produkcji tego modelu. Posiada dwa koncentryczne gniazda synchronizacji lampy błyskowej. Obiektyw oraz pryzmat pochodzą z późniejszego modelu i nie do końca pasują do korpusu. Mam na myśli efekt wizualny a nie funkcjonalny. Prawdopodobnie poprzedni właściciel chciał go optycznie unowocześnić. Aparat jest w dobrym stanie, wszystkie mechanizmy są sprawne, nawet okleiny nie są powycierane. Wygląda więc na to, że ktoś o niego dbał. Dziś cierpliwie czeka aż znajdę trochę czasu i wybiorę się z nim w plener. Mam nadzieję, że sprawi mi wiele przyjemności z fotografowania.
piątek, 17 stycznia 2014
Barcelona
Miasto usiane wręcz architekturą, będącą dziełem Gaudiego. Sagrada Familia - monumentalne dzieło, nie dokończone do dzisiaj (budowę rozpoczęto ponad 130 lat temu i końca nie widać) - moim zdaniem znacznie lepiej wygląda w nocy niż w dzień.
sobota, 11 stycznia 2014
Fotografowanie aparatów część 2.
Kupiłem zestaw bezcieniowy. Kosztował 250 złotych - dwie lampy ze statywami i namiot bezcieniowy. Do namiotu dołączone są cztery tła: białe, czerwone, niebieskie i czarne. Wreszcie nie muszę czekać na słoneczny dzień i mogę fotografować aparaty i inne drobiazgi w każdych warunkach i o każdej porze.
wtorek, 7 stycznia 2014
Kine Exakta II - nr seryjny: 664083
Aparat produkowany w latach 1948-1950 różnił się od pierwszej Kine Exakty tylko nieznacznie. Najważniejszy był nowy licznik zdjęć, pozostałe zmiany były wyłącznie kosmetyczne (nowa płyta czołowa, pokrywa lupy wizjera itp.). Mój egzemplarz pochodzi, według numeru seryjnego, z roku 1949. Widać jednak pewne odstępstwa od aparatów seryjnych. Są to: inna niż w tym typie dźwignia naciągu migawki, pasująca raczej do drugiej serii Varexów (pierwsza miała dźwignię identyczną z Kine I i Kine II), a także dodane nowe gniazdo synchronizacji lampy błyskowej. Świadczy to więc o tym, że aparat był intensywnie i długo eksploatowany oraz dostosowywany do nowego osprzętu. Mimo to jest w dobrym stanie, wszystkie funkcje działają, wymaga tylko czyszczenia, smarowania i regulacji. Niektórzy twierdzą, że powinienem usunąć dodatkowe gniazdo synchronizacji lampy i w ten sposób przywrócić oryginalny wygląd aparatu, ja jednak zdecydowałem, że je pozostawię.
niedziela, 5 stycznia 2014
Efez
Efez. Starożytne miasto portowe w Turcji, położone nad Morzem Egejskim, niedaleko Kusadasi. Z czasem, na skutek ruchów tektonicznych, ląd się wypiętrzył i morze cofnęło. Miasto popadło w ruinę. Jednak to co zostało robi niesamowite wrażenie i pokazuje niegdysiejsze bogactwo miasta. Dojechaliśmy na miejsce pod wieczór. Było bardzo przyjemne, miękkie światło.
Widok na pierwszy amfiteatr
Subskrybuj:
Posty (Atom)