wtorek, 25 marca 2014

Kiev 88

Kiev 88 jest kolejną modyfikacją radzieckiej kopii Hasselblada, produkowanej przez zakład Arsenal w Kijowie. Związek Radziecki nie po raz pierwszy wykonał kopię sprawdzonej i cenionej konstrukcji. Warto choćby wspomnieć Zorki i FEDy czyli wierne kopie Leici, Kievy - kopia Contaxa czy też Komsomolca - kopia Voigtlandera Brilanta. Pierwsza wersja tej kopii nosiła dwie nazwy: Zenith 80 na eksport i Salut na rynek wewnętrzny. Pierwsza modyfikacja zmieniła nazwę na Kiev 80 i Salut S. Później zrezygnowano z nazwy Salut, a wersje eksportowe i na rynek wewnętrzny różniły się czcionką użytą w nazwie (na rynek wewnętrzny nazwę pisano cyrylicą). Oczywiście różnice polegały nie tylko na szyldzie. Wersje eksportowe były wykonane znacznie lepiej. Kolejną modyfikacją był Kiev 88. Wszystkie modyfikacje (aż do połowy lat dziewięćdziesiątych) były głównie kosmetyczne. Mechanizm pozostał ten sam, wraz ze wszystkimi wadami. Dopiero wersja Kiev 88 CM miała wprowadzone poważniejsze zmiany. Przede wszystkim wymieniono roletki migawki, zamieniając tytanową blachę falistą na tkaninę gumowaną. Zmieniono również mocowanie obiektywów na bagnet Pentacona Six. Pozwoliło to na stosowanie znacznie bardziej cenionych obiektywów produkcji Zeissa. Aparat produkowany był do 2009 roku, ostatnio jako ARAX 88 CM. Wśród użytkowników budził mieszane uczucia, od zachwytu do nienawiści. No cóż, tak jest z każdym aparatem. Pewne jest to, że w czasach PRL-u stanowił namiastkę profesjonalizmu za w miarę przystępną cenę. Jednak serwisowanie w przypadku awarii było bardzo kłopotliwe. Oprócz Kieva posiadam również Zenitha 80, który przeleżał uszkodzony w szafie u mnie w pracy ponad 30 lat, ponieważ w Rzeszowie oraz w Krakowie nikt nie chciał się podjąć w tych czasach naprawy, a do innych serwisów nie udało się dotrzeć.
Mój Kiev wyprodukowany został w 1988 roku. Właściwie kupiłem jego korpus jako uszkodzony (nie synchronizował czasów, a obie roletki przelatywały jednocześnie) z przeznaczeniem na części zamienne do wspomnianego Zenitha 80. Po zdjęciu osłon wewnątrz korpusu mechanizm zaczął pracować prawidłowo i nawet nieźle trzyma czasy (ktoś "zaglądał" do środka i źle zmontował osłony). Ponieważ Zenitha udało się naprawić bez konieczności wymiany części (przeskoczyło sprzęgło jednokierunkowe przy naciągu, wystarczyło je prawidłowo ustawić), zdecydowałem się na uzupełnienie Kieva o kasety, kominek i obiektyw. Ponieważ nadeszła wiosna, więc w najbliższym czasie założę film i przypomnę sobie pracę ze średnim formatem (klisze już czekają w lodówce).









Z zamontowanym pryzmatem w miejsce kominka



 Cały "arsenał" - Kiev 88, Zenith 80, zestaw do makrofotografii, uchwyt pistoletowy
 oraz dwa obiektywy: Mir i Tair (na drugim zdjęciu dodatkowo rezerwowy korpus)

Rezerwowy korpus wyprodukowano w 1995 roku już na Ukrainie. Niestety jakością trochę odbiega od starszego, wyprodukowanego w 1988 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz