poniedziałek, 28 grudnia 2015

Exakta VX 1000 - nr seryjny: 1223650

To z kolei moja druga Exakta VX 1000. Niższy niż w poprzednim przypadku numer oznacza, że jest nieco starsza. Dla odmiany ten egzemplarz wyposażony jest w obiektyw Pancolar 2/50. Właściwie jest w pełni sprawna, ale tak jak poprzednia, również wymaga czyszczenia i smarowania. W najbliższym czasie będzie trzeba się za to zabrać. Oczywiście nikogo nie namawiam do samodzielnego otwierania aparatu i wykonywania jakichkolwiek samodzielnych napraw czy też konserwacji. Ja do celów szkoleniowych kupiłem dwie niesprawne Exakty VX 1000 i na nich zamierzam najpierw poćwiczyć.


niedziela, 27 grudnia 2015

Exakta VX 1000 - nr seryjny: 1229037

Exakta VX 1000 była właściwie jedną z ostatnich klasycznych exakt. Produkowana od 1967 do 1970 roku była już modelem dość mocno zmodyfikowanym. Równolegle w produkcji znajdował się model nieco uproszczony - VX 500, ale o tym innym razem. Zmiany w wyglądzie polegały na nieznacznej modyfikacji kształtu korpusu, zmianie wyglądu pokryw mechanizmów, które teraz zachodziły na korpus oraz oczywiście nowa stylizacja płyty czołowej, szyldu i gałek. Wprowadzono także modyfikacje funkcjonalne, takie jak nowy zamek pokrywy komory filmu, nową dźwignię naciągu wraz z licznikiem klatek oraz wskaźnik naciągniętej migawki (w postaci czerwonego trójkącika widocznego w wizjerze). Najbardziej znaczącym usprawnieniem było samopowracające lustro, które do tej pory pozostawało uniesione, aż do momentu ponownego naciągnięcia migawki. Pozwalało to na ciągłą obserwację fotografowanego obiektu, tylko z krótką przerwą na czas naświetlania klatki.
Mój egzemplarz (jeden z trzech posiadanych), wyposażony jest w obiektyw Tessar 2,8/50. Jest ogólnie w niezłym stanie, jednak wymaga czyszczenia i smarowania. Sądząc po numerze seryjnym (ostatni numer tej wersji to 1230000), to już końcówka produkcji z roku 1970, czyli dwa lata po wchłonięciu Ihagee Dresden przez koncern Pentacon. Stąd też napis "aus DRESDEN" koło pokrętła samowyzwalacza. Cóż, firma zniknęła (o co usilnie zabiegano w NRD), ale aparaty pozostały. Jest ich dość sporo i często pojawiają się na aukcjach internetowych. Wciąż otacza je legenda doskonałości. Poleciłbym taki aparat każdemu, kto chce spróbować przygody z fotografią analogową.


czwartek, 13 sierpnia 2015

Exakta Varex II b - nr seryjny: 1097159

Exakta Varex II b produkowana była w latach 1963-67. Sądząc po numerze seryjnym (wybijanym, a nie grawerowanym, jak to było w starszych egzemplarzach), moja pochodzi gdzieś z roku 1966, czyli gdzieś bliżej końca produkcji. Wyposażona jest w niezawodnego Tessara 2,8/50. Mechanicznie właściwie nie różni się od "przejściowego" Varexa II a z nowym szyldem i mechanizmem. Różnica polega na nieco innych czasach migawki. Zmiany w wyglądzie również są raczej kosmetyczne. ten konkretny egzemplaż jest zachowany w bardzo dobrym stanie, pomimo, że był aparatem służbowym, o czym świadczy numer inwentażowy.


czwartek, 16 lipca 2015

Kawka negatywka

Niby zwykła kawka. Z przodu niczym się właściwie nie wyróżnia. Ktoś powie, że to zwykły, pospolity ptak.


poniedziałek, 2 lutego 2015

Ciąg dalszy testów Sigmy 150-500

Jak w tytule, dalszy ciąg testowania obiektywu Sigma 150-500. Służy mi on do fotografii przyrodniczej i choć niektórzy dość mocno go krytykują, to ja jestem z niego bardzo zadowolony. Najlepszym dowodem są wykonane przy jego pomocy zdjęcia. Oczywiście ktoś mógłby stwierdzić, że do profesjonalnych obiektywów to mu daleko, ale są one poza zasięgiem większości miłośników fotografii (czytaj dziesięć razy droższe). Poniżej kilka zdjęć wykonanych tym obiektywem.
Na początek wiewiórki. Zdjęcia wykonane w pierwszej połowie listopada.


wtorek, 13 stycznia 2015

Exakta Varex IIa - nr seryjny: 1003639

Jest to tak zwana wersja przejściowa pomiędzy Varexem IIa ze starą ścianką przednią oraz Varexem IIb. Wyróżnia go zmieniona ścianka przednia z nowyą wersją napisu "Exakta". Manewr zmiany ścianki miał na celu unowocześnienie wyglądu, czyli jak byśmy to dziś powiedzieli "face lifting". Mnie jednak bardziej podobała się stara wersja. Wczesne egzemplarze tego modelu miały mechanizm identyczny z wersją poprzednią, natomiast ten konkretny egzemplarz posiada zmodyfikowany mechanizm podnoszenia lustra, identyczny jak w wersji IIb. Aparat jest w bardzo dobrym stanie, a wszystkie funkcje działają prawidłowo. Wyposażony jest w obiektyw Tessar z półautomatyczną przysłoną.