Moje marzenie sprzed lat, kultowa i nieosiągalna dla mnie Exakta. Historię zacznę od końca, to znaczy od ostatniej wersji produkowanej w Dreźnie. Model RTL 1000 wszedł do produkcji w 1968 lub 69 roku (informacje różne w zależności od podających je źródeł), a zakończono w 1973. Paweł Fila i Jerzy Szajta w książce "Exakta - krótka historia doskonałości" podają rok 1969. Książka jest kopalnią wiedzy na temat Exakty i Exy, bogato ilustrowaną zdjęciami i zawierającą wiele faktów historycznych. W książce tej autorzy nie klasyfikują tego modelu jako prawdziwej Exakty, określając go jako zmodyfikowaną Prakticę VLC. Pomimo dużego podobieństwa, moim zdaniem, nie jest to do końca ścisła informacja. Ja raczej skłaniam się do stwierdzenia, że zbudowano ją na bazie mechanizmu Praktici L (produkowanej od 1968 roku). Prakticę VLC w pierwszej wersji zaczęto bowiem produkować (według dostępnych źródeł) dopiero około 1974 roku, już po zakończeniu produkcji Exakty RTL 1000 (więc to raczej Praktica VLC jest zmodyfikowaną Exaktą). Niektóre źródła podają, że jest to konstrukcja opracowana wspólnie przez koncern Pentacon oraz Ihagee Dresden tuż przed ich połączeniem. Równie prawdopodobne jest to, że po wchłonięciu Ihagee Dresden przez Pentacona, inżynierowie, na bazie nowego mechnizmu migawki od Praktici, zrobili własną wersję aparatu, chcąc przedłużyć istnienie marki Exakta. Niezależnie od tego jaka jest prawda, ja uważam ten model za prawdziwą i ostatnią Exaktę z Drezna.
Aparat ten nawiązywał do starych Exakt pewnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Przede wszystkim mocowaniem obiektywów na bagnet, dodatkowym spustem migawki po lewej stronie (podstawowy spust znajdował się po stronie prawej), umożliwiającym korzystanie ze starszych obiektywów, wymiennymi układami celowniczymi (pryzmat, kominek z matówką lub lupa) oraz sterowaniem długich czasów przy pomocy samowyzwalacza.
Cały mechanizm migawki jest już identyczny z Prakticami, co spowodowało konieczność przeniesienia dźwigni naciągu na prawą stronę, w odróżnieniu od dotychczasowych modeli, posiadających naciąg po stronie lewej (pewien znajomy, na widok jednej z moich Exakt zapytał:"To były też wersje dla leworęcznych?").
Aparat ma również lekko skośne przednie ścianki korpusu, jako nawiązanie do poprzednich wersji tej marki, posiadających trapezowy korpus, tak charakterystyczny dla Exakty.
Szpulka odbiorcza na film jest zamontowana na stałe, tak jak w Praktice. Zniknął też nożyk umożliwiający obcięcie filmu. Nie był już potrzebny, ponieważ nie można było założyć drugiej kasety.
Mój egzemplarz pochodzi z pierwszej serii produkcyjnej. Jest w pełni sprawny i w niezłym stanie wizualnym. Tylko odstające miejscami okleiny wymagają podklejenia. Ze względu na zakończenie produkcji ostatnich Exakt w 1972 roku, czyli w roku moich narodzin, nie dane mi było oglądać tych aparatów na półkach sklepowych, stojących dumnie w swych żółto czarnych pudełkach. Zakup z drugiej ręki również nie wchodził w grę, ze względu na to, że każdy kto miał sprawną Exaktę, to jej nie sprzedawał. Dzis mogę spełnić marzenia i posiadam Exakty w różnych wersjach. Czasem któraś z nich podróżuje ze mną obok cyfrowego Nikona. Ale o tym innym razem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz