Kine Exakta była pierwszą naprawdę uniwersalną jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową. Zaprojektowana przez Ihagee Dresden, trafiła na rynek w 1936 roku. Rozwiązania w niej zastosowane zrewolucjonizowały fotografię. Bogate wyposażenie dodatkowe, łatwa wymiana mocowanych na bagnet obiektywów oraz naciąg migawki przy pomocy "wiosełka", z równoczesnym przesuwem filmu spowodowały, że reporterzy, naukowcy i fotografowie dostali narzędzie zaawansowane i jednocześnie proste w obsłudze. Moja Kine Exakta pochodzi z roku 1949, czyli jest to produkt już powojenny. Pisownia nazwy aparatu przez "c" sugeruje jej pochodzenie z reparacji wojennych na rzecz Stanów Zjednoczonych.
Wyposażona jest w obiektyw Trioplan produkcji Mayer Optic
Z otwartym kominkiem
Lupa do precyzyjnego ostrzenia ustawiona nad matówką
Otwieranie tylnej ścianki realizuje się przez jej całkowite zdjęcie
Widoczny jest nożyk do obcinania filmu. Dzięki temu można było, stosując drugą kasetę, wyjąć i wywołać tylko kilka naświetlonych klatek. Pozwalało to również na znacznie szybszą wymianę filmu bez konieczności jego zwijania do kasety.
Charakterystyczny dla Exakt trapezowaty korpus i naciąg migawki po lewej stronie. Jeden znajomy zapytał mnie kiedyś, czy Ihagee produkowało wersje Exakty dla leworęcznych.
Aparat jest w dość dobrym stanie, migawka nieźle trzyma czasy. Jedynym mankamentem, poza drobnymi otarciami, jest zerwana sprężyna mechanizmu powrotu dźwigni naciągu migawki. Nie wpływa to jednak na funkcjonowanie aparatu. W najbliższym czasie planuję spróbować zrobić nim kilka zdjęć. Jednak chyba zdecyduję się na założenie nieco nowszego obiektywu, od którejś z młodszych Exakt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz